Expo z 1998 roku

www.bujakow.org.pl

W 1998 roku wystawa Expo odbyła się w portugalskiej Lizbonie. Trwała ona od 22 maja do 30 września, czyli przez 132 dni. Wystawa miała swoje hasło przewodnie, którym były słowa: „Oceany, dziedzictwo dla przyszłości”.

Pawilony wystawowe znajdowały się w północnej części miasta, nad rzeką Tag. Organizatorzy postarali się o to, żeby łatwiej było dotrzeć na teren Expo. Specjalnie przed wystawą wybudowano nową linię metra, dworzec autobusowo-kolejowy oraz siedemnastokilometrowy most, który stał się od razu jednym z najdłuższych mostów w całej Europie. Powstała także prawie 150 metrowa wieża, do której podłączona była kolej gondolowa.

Na lizbońskim Expo swoje pawilony prezentowało 145 państw, wśród których była również Polska. Naszym hasłem na wystawę było hasło: „Polska – Bursztynowe Wybrzeże”. Nasze stoiska cieszyły się całkiem sporym zainteresowaniem i odwiedziło je mnóstwo osób. Na Expo pojawił się również nasz ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, który swoją obecnością uświetnił obchodzony tam 2 czerwca „Dzień Polski”.

chlebaki.ogólny.com.pl