Rywalizacja o organizację Expo 2010

Do rywalizacji o zorganizowanie Expo 2010 stanął nasz polski Wrocław. Niestety, poniósł on sromotną porażkę, ponieważ odpadł już w pierwszej turze głosowania nad kandydatami. Zdecydowanie woleli oni chiński Szanghaj, który zwyciężył we wszystkich turach plebiscytu.

Oprócz dwóch wspomnianych miast, do rywalizacji stanęły również Moskwa, Yeosu (Korea Południowa) oraz Querétaro (Meksyk). Do ostatniej rundy zakwalifikowało się miasto koreańskie, co dobitnie świadczy o potędze tak zwanych Azjatyckich Tygrysów, czyli między innymi Chin i Korei Południowej.

Z pewnością, zwolennikom organizacji Expo 2010 we Wrocławiu było przykro, że ich starania nie przyniosły pożądanych efektów. Trudno jednak powiedzieć, że zwycięstwo w tym plebiscycie by się nam opłaciło. Zwycięskie Chiny wydały na organizację imprezy prawie sześćdziesiąt miliardów dolarów. Jeśli chcielibyśmy zrobić Expo o porównywalnej skali, to z pewnością dopłacilibyśmy do tego interesu, bo trudno byłoby liczyć na osiągnięcie jakiegokolwiek zysku.